Jesteś tutaj: Tani Opał Poradnik Ekogroszek Tańszy zamiennik

Czy ekogroszek można zastąpić innym materiałem opałowym?

      Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego powstałego wskutek uszlachetniania węgla kamiennego. Dedykowany jest do użycia w kotłach niskoemisyjnych z podajnikiem retortowym. Kotły te, zwane inaczej bezrusztowymi, są ekonomicznymi i ekologicznymi urządzeniami grzewczymi. Koszty produkcji energii cieplnej przy użyciu ekogroszku są dwukrotnie niższe w porównaniu do ogrzewania domu lub pomieszczeń gazem ziemnym i aż czterokrotnie niższe, niż przy wykorzystaniu do tego celu oleju opałowego.

      W okresie mniejszego zapotrzebowania na energię cieplną wiele osób, chcąc obniżyć koszty ogrzewania, zastanawia się nad zastąpieniem go innymi materiałami opałowymi. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie paliwa stałe nadają się do palenia w piecach retortowych. Wśród nich można wymienić węgiel orzech, którego granulacja jest zbyt duża i może uszkodzić podajnik, czy też pelet, w przypadku którego kotły te nie są w stanie wytworzyć odpowiednich warunków spalania. Doskonałym zamiennikiem są kulki miałowe, których kaloryczność jest prawie o połowę niższa niż paliwa wyjściowego. Należy jednak pamiętać, że kulki miałowe są polecane, kiedy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 5 stopni Celcjusza. W innym przypadku kulki miałowe można wymieszać z ekogroszkiem zwykłym lub wysokoenergetycznym w celu optymalnego ogrzania pomieszczeń.

      Warto pamiętać o opcji wymiany całkowitej lub mieszania ekogroszku z kulkami miałowymi. Jest to doskonałe rozwiązanie w okresie wiosennym, jesiennym, a także w przypadku, gdy potrzebujemy jedynie ogrzać wodę używaną w gospodarstwie domowym.

Dodaj komentarz