Jesteś tutaj: Tani Opał Poradnik Koks Podstawowe informacje

Czym wyróżnia się ten rodzaj opału?

      Wśród paliw stałych, z których potencjalny nabywca musi wybrać najbardziej odpowiedni, znajduje się popularny koks. Jego powszechne używanie sprawiło, że nie do końca zdajemy sobie sprawę czemu zawdzięcza taką popularność.

      Koks uzyskiwany jest poprzez suchą destylację, czyli przemysłowe wygrzewanie (w temperaturze 600 -1200 ˚C), węgla kamiennego. Proces ten przeprowadza się w specjalnych piecach koksowniczych przy użyciu gazów spalinowych, a ograniczonym udziale tlenu w celu wyeliminowania smoły, cieczy, substancji łatwopalnych oraz gazów. Dzięki temu otrzymujemy produkt o charakterystycznym wyglądzie (szaro-czarny, porowaty) i zapachu, który odznacza się wysoką kalorycznością – blisko 95% stanowi czysty węgiel. Decyduje to o wysokich parametrach ciepła spalania (30 – 32 MJ/kg) oraz wartości opałowej (27 – 29 MJ/kg).

      Równie istotnym jest fakt, że spala się on spokojnie, co eliminuje konieczność ciągłego kontrolowania tego procesu i uzupełniania paliwa. Co więcej, podczas spalania nie wydziela się sadza, co ma oczywiście pozytywny wpływ nie tylko na sam przebieg tego procesu, ale także na bezpieczeństwo i sprawność instalacji urządzeń grzewczych. To, w połączeniu z prawie zerową zawartością siarki (0.3-0,5 %), gwarantuje prawidłowe działanie przewodów kominowych.

      Dzięki tym właściwościom, a także możliwości spalania w wielu rodzajach kotłów (kotły zasypowe, zgazowujące, kominki, kuchnie węglowe, piece konwencjonalne), koks wykorzystywany jest powszechnie w przemyśle, ale także w gospodarstwach indywidualnych. Warto zaopatrzyć się w koks u sprawdzonego sprzedawcy, co pozwoli nam cieszyć się produktem najwyższej jakości. Taki właśnie, wysokiej klasy materiał opałowy możecie Państwo nabyć w naszym sklepie pod adresem sklep.taniopal.pl/koks.

Zobacz także:
Węgiel workowany - Dlaczego lepiej kupować węgiel workowany?

Dodaj komentarz