Jesteś tutaj: Tani Opał Poradnik Kulki miałowe Podstawowe informacje

Co to są kulki miałowe?

      Kulki miałowe są stosunkowo nowym produktem dostępnym na rynku paliw stałych. Z roku na rok zyskują sobie coraz większą liczbę zwolenników.

      Kulki miałowe są paliwem o granulacji od 5 do 25 mm oraz zwartej strukturze. Powstają w procesie łączenia pod ogromnym ciśnieniem pyłów i miałów węglowych, przy czym dokładny skład i proporcje stanowią tajemnicę przedsiębiorstw produkujących ten materiał opałowy. Przeznaczone są do palenia w kuchniach węglowych, piecach konwencjonalnych, a także kotłach tłokowych. Należy jednak zauważyć, że odradza się stosowanie tego typu opału w przypadku kotłów z podajnikiem ślimakowym. Znajduje to uzasadnienie przede wszystkim poprzez odwołanie się do miękkości kulek miałowych, które mogą (nadmiernie miażdżone przez podajnik) spowodować uszkodzenie zawleczki chroniącej przed przeciążeniem, albo utrudnić przepływ powietrza w retorcie. To ostatnie przejawia się przede wszystkim spaleniem paliwa na brzegach, przy czym środek zostaje ciemny.

      Niewątpliwą zaletą kulek miałowych jest ich cena – jest najniższa wśród pozostałych, dostępnych na rynku paliw. Wartość opałowa, plasująca się na poziomie 9-13 MJ/kg, decyduje o wykorzystaniu kulek miarowych przede wszystkim w okresach zmniejszonego zapotrzebowania na energię cieplną oraz do podgrzewania wody na przykład w okresie letnim. Częstym i bardzo dobrym rozwiązaniem stosowanym przez użytkowników jest mieszanie tego rodzaju opału z innym, np. z ekogroszkiem, co pozwala na uzyskanie wyższego ciepła spalania przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.

      Jeśli zastanawiają się Państwo nad zakupem tego rodzaju paliwa zachęcamy do zapoznania się z opiniami na jego temat, które można znaleźć pod adresem sklep.taniopal.pl/kulki-mialowe-opinie.

Zobacz także:
Rodzaj miału - Z jakiego rodzaju miału produkowane są Kulki miałowe?
Przeznaczenie - Czy kulki miałowe nadają się do kotłów i pieców tradycyjnych?
Podajnik ślimakowy - Dlaczego kulki miałowe nie nadają się do kotłów z podajnikiem ślimakowym?
Oszczędność - Czy kulki miałowe można mieszać z ekogroszkiem?
Tańszy zamiennik - Czy ekogroszek można zastąpić innym materiałem opałowym?

Dodaj komentarz