Jesteś tutaj: Tani Opał Poradnik Piece i kotły Kotłownia

Jak powinna wyglądać kotłownia?

Wszystkie kotłownie muszą spełniać pewne warunki. Przyjrzyjmy się tym wymaganiom, jakie musi spełniać mała kotłownia z urządzeniem do 25 kW, w które wyposaża się najczęściej domki jednorodzinne lub małe obiekty.

Kocioł centralnego ogrzewania może być zainstalowany zarówno w piwnicy, jak i na poziomie ogrzewanych pomieszczeń. Najkorzystniej usytuować kotłownie centralnie.

Istotnym elementem jest posadzka kotłowni, która musi być wykonana z materiałów niepalnych. Innym rozwiązaniem jest obicie jej blachą stalową o grubości 0,7mm, w taki sposób aby blacha wystawała z każdej strony co najmniej na 0,5m od krawędzi kotła. Sam kocioł jednak powinien być zainstalowany na fundamencie z materiałów niepalnych. W podłodze kotłowni trzeba wykonać studzienkę kanalizacyjną umożliwiającą schłodzenie wody, której pojemność powinna być równa pojemności wodnej największego kotła, ale nie większa niż 2m3. Gdy nie można zamontować kratki z odpływem należy wybudować studzienkę pod posadzką i zamontować pompkę do wypompowywania wody z studzienki.

Wokół kotła i do wszystkich urządzeń powinno być swobodne dojście pozwalające na czyszczenie i konserwację urządzeń. Najmniejsza odległość od przodu kotła do przegrody to długość kotła + 0,5m. Taka odległość pozwala na swobodne czyszczenie paleniska.

Aby w kotle dobrze paliło się, do kotłowni trzeba doprowadzić kanał nawiewny o przekroju nie mniejszym niż 10x20cm, bezpośrednio z zewnątrz budynku bez żadnych zastawek czy żaluzji. Jest to warunek dobrej i bezpiecznej eksploatacji kotła. Natomiast wentylacja wywiewna powinna być realizowana kanałem wywiewnym z materiału niepalnego o przekroju minimalnym 14x14cm, z otworem wlotowym pod stropem pomieszczenia kotłowni.

Skład paliwa może znajdować się w kotłowni lub w oddzielnym pomieszczeniu w pobliżu kotłowni tak aby był łatwy transport paliwa do kotła. Istotnym jest, aby paliwo w kotłowni oddzielić przegrodą, np. murkiem.

Wysokość pomieszczenia kotłowni powinna wynosić co najmniej 2,2 m. W istniejących budynkach dopuszcza się wysokość 1,9 m pod warunkiem zapewnienia poprawnej wentylacji.

Dodaj komentarz