Jesteś tutaj: Tani Opał Poradnik Węgiel brunatny Wybór węgla

Na co zwracać uwagę przy kupowaniu węgla brunatnego?

      Węgiel brunatny jest skałą osadową, która dzięki wysokiej zawartości węgla (62-75%) stosowana jest jako paliwo. Przez wzgląd na wielkość ziarna, dzieli się go na 7 sortymentów: kęsy, gruby, średni, orzech, drobny, miał i niesort. Złoża występujące w Polsce tworzone są głównie przez węgiel miękki, który wydobywa się metodą odkrywkową.

      Wartość opałowa węgla brunatnego, czyli ilość ciepła wydzielana przy zupełnym spalaniu i przy założeniu, że woda pozostaje w postaci pary, waha się w granicach 7,5 – 21 MJ/kg, a ciepło spalania (uwzględnia energię odzyskaną ze skraplania pary wodnej zawartej w produktach spalania) osiąga od 15 do 23 MJ/kg. Wilgotność węgli krajowych jest dość duża i osiąga nawet do 60%. Przy zakupie tego rodzaju opału warto pamiętać, że Polska Norma dopuszcza do sprzedaży jedynie ten, którego wilgotność nie przekracza 55%. Dostępny w naszym sklepie sklep.taniopal.pl/wegiel-brunatny posiada maksymalną wilgotność równą 40%, co zapewnia doskonałe spalanie i umożliwia przechowywanie opału bez obawy o jakiekolwiek straty jakościowe. Podobnie zawartość siarki w proponowanym przez nas produkcie waha się od 0,4 do 1,0 %, podczas gdy Polska Norma dopuszcza do sprzedaży te o wartości równej nawet 2%. Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze węgla brunatnego jest zawartość popiołu, która w niektórych przypadkach może dochodzić nawet do 40%. Jest to współczynnik mający bezpośredni wpływ ma jakość spalania. Im niższy, tym efektywność spalania jest wyższa. Węgiel brunatny, który można nabyć w sklepie Tani Opał ma jedną z najniższych popielatości, wahającą się na przestrzeni 5 – 15 %.

      Zaletą węgla brunatnego jest możliwość mieszania go z innymi rodzajami węgli, miałem czy drewnem. Również przez wzgląd na ekonomiczność w ogrzewaniu jest jednym z najczęściej wybieranych surowców i cieszy się niesłabnącą popularnością.

Zobacz także:
Węgiel workowany - Dlaczego lepiej kupować węgiel workowany?
Sprawdzony dostawca - Gdzie szukać informacji o dostawcach?

Dodaj komentarz